
Utazási tippek - Dudar
MerĂtsen ihletet az ebben az önkormányzatban tett utazásokra vonatkozĂł tippekbĹ‘l, vagy keressen utazásokat egy másik városban vagy faluban.
Ördög árok
„Az "Ă–rdög-árok”, a vĂz Ă©s tán a földrengĂ©sek borzasztĂł remekműve... vihartĂłl felizgatott kĹ‘tenger. Az egĂ©sz árok medrĂ©bĹ‘l háznyi nagyságĂş sziklák tornyosulnak - itt nem látsz talpalatnyi földet, minden lĂ©pted sziklára esik." Ărta RĂłmer FlĂłris 1860-ban.
A Bakony talán legszebb szurdoka a Dudar Ă©s Bakonyoszlop között találhatĂł Ă–rdög-árok. A vĂz pusztĂtĂł, rombolĂł hatása Ă©s több barlang beomlása hozta lĂ©tre ezt a közel kĂ©t kilomĂ©teres szurdokot. Az Ă–rdög-árokban közel ötven kisebb-nagyobb barlangot találhatunk, melyek közĂĽl legnagyobb (Ă©s egyben a Bakonyban is a legnagyobb) az Ă–rdöglik.
 A szurdok alját hatalmas, mohás szikladarabok borĂtják. Zegzugos, kanyargĂłs, a felette összezárĂł lomboktĂłl fĂ©lhomályos a szoros, kár, hogy vĂz már csak hĂłolvadáskor, ill. nagy esĹ‘k után surran a kövek között
 Az árok egy meghatározĂł pontja Ă©s a szurdok legszebb rĂ©sze egyĂ©rtelműen az Ă–rdög-gát. Itt egy magasbĂłl leszakadt hatalmas szikla szinte teljesen elzárja az árkot, csak egy keskeny nagyjábĂłl kĂ©t mĂ©teres nyĂlást hagy az Ă–rdög-kapun át, a "gát" mögĂ© törtĂ©nĹ‘ 4-5 mĂ©teres leereszkedĂ©shez. A közlekedĂ©st egy vaslĂ©tra segĂti, amin egy kis lelemĂ©nnyel gond nĂ©lkĂĽl fel, Ă©s lemászhatunk.
Az Ördög-lik hossza összesen kb.150 méter, mélysége kb.10 méter. Többszintes, labirintusos jellegű járatrendszere folyosók és kisebb termek kombinációjából áll. Látványos és érdekes képződményei az oldásos eredetű gömbüstök. Falain nummulites maradványok metszeteit tanulmányozhatjuk. Agyagos kitöltéséből a bejárat közeli ásatások során bronz-, vas- és honfoglaláskori cserepek kerültek elő, valamint római érmék és középkori edénytöredékek.
Az árok minden szakasza tartogat érdekességet. A sziklákon való átjutás, a kisebb-nagyobb barlangok, fülkék, mélyedések felfedezése igazi élményt nyújt az ide látogatóknak. A szurdok teljes területe védett terület, a Magas-Bakony Tájvédelmi körzet része.

Csapóné Konyhája
A Dudari erdĹ‘ben a focipálya melletti Ăşton haladva a Magas-hegy oldalában, a hegy karsztosodĂł mĂ©szkĹ‘iben több barlang is találhatĂł. A CsapĂłnĂ© konyhája a Magas-hegy 5-ös számĂş barlangja, ami kb. 2-3 mĂ©ter magasságban nyĂlĂł hatalmas szájĂş ĂĽreg. Járata befelĂ© fokozatosan alacsonyodik Ă©s keskenyedik, kb. 16 mĂ©ter távolságban agyagos föld zárja el. A bejáratnál balra egy 6 mĂ©ter hosszĂş, 2,5 mĂ©ter magas Ă©s 3,6 mĂ©ter szĂ©le mellĂ©kjárat kezdĹ‘dik.  Három kĂĽlönbözĹ‘ szintben levĹ‘ terembĹ‘l Ă©s egy kanyargĂłs, vĂ©gsĹ‘ folyosĂłbĂłl áll. Teljes hossz kb. 20 mĂ©ter. A környĂ©k lakĂłi a barlangokat egykori betyártanyának tartják.

István forrás
A dudari erdĹ‘tömb közepĂ©n találhatĂł a Valler István kĂştja forrás.A források vĂzfolyások számát tekintve a Bakony nem mondhatĂł vĂzszegĂ©ny hegysĂ©gnek, de ha ezek vĂz hozamát nĂ©zzĂĽk, mĂ©gsem beszĂ©lhetĂĽnk felszĂni vizek bĹ‘sĂ©gĂ©rĹ‘l. A csapadĂ©kfeleslegnek ugyanis csak kisebb rĂ©sze jut le a vĂzgyűjtĹ‘ mĂ©lyvonalakra. A vĂz nagyobbik rĂ©sze utat talál a felszĂni karsztmezĹ‘k, valamint a vĂ©kony talajrĂ©tegek borĂtotta mĂ©szkĹ‘ Ă©s dolomitsziklák repedĂ©seiben. A karsztvĂzfelesleg felszĂnre tör ugyan a geolĂłgiai törĂ©svonalak mentĂ©n fakadĂł karsztforrásokban, de napjainkban már csak erĹ‘sen csökkenĹ‘ mennyisĂ©gben.
Ezt a forrást, a mĂşlt Ă©vszázad közepĂ©n ĂşjĂtotta fel Valler István helyi erdĂ©sz. VĂzhozama mára már elapadt, csak kĂĽlönösen csapadĂ©kos Ă©vekben tapasztalhatĂł vĂzfolyás.
